Pod koniec maja  miałam przyjemność brać udział w III edycji Marketing Progress: Efektywny marketing a skuteczna sprzedaż. To były bardzo ciekawe i inspirujące dwa dni!

Oczywiście wszystkie prelekcje były bardzo ciekawe – były natomiast też takie, które mi szczególnie zapadły w pamięć.

Reputacja to szklanka

Numerem 1 jest oczywiście Jacek Kotarbiński, autor słynnej „Sztuki rynkologii”.

Mowa była przede wszystkim o uczciwym biznesie. O jego dwóch twarzach, które są jak dr Jekyll i mr Hyde. Cechy mr Hyde’a biznesu to bezosobowość, brak empatii, chciwość, brak szacunku i automatyzacja relacji. Dr Jeky charakteryzuje się wiarygodnością, transparentnością empatią rynkową, personalizacją i empatią rynkową. W dobie niegraniczonego wyboru nie wystarczy najniższa cena. Klient XXI wieku to SMARTSHOPPER, który wie gdzie szukać opinii i informacji. Nie boi się także dzielić własną i żądać właściwej obsługi.

O co chodzi ze szklanką? Otóż na początku Pan Jacek wręczył osobie z widowni młotek i poprosił o uderzenie szklanki. Naczynie oczywiście rozpadło się w drobny mak. Jaki z tego wniosek – z reputacją jest jak z rozbitą szklanką – nie da się jej po prostu posklejać.

20150528_112941

#jarekkuzniar

Jego nie sposób nie znać. Jedni śledzą go na twitterze, inni oglądają w telewizji. Co by o Jarosławie Kużniarze nie myśleć, to stworzył on silną markę osobistą. Oczywiście, pomogła mu praca w telewizji, ale ciekaw jest to, że narzędziem budowania marki uczynił Twitter, na którym komentuje bieżące wydarzenia, czasami kontrowersyjnie.

Byłabym bardzo ciekawa rad pana Kuźniara odnośnie operowania kontem na Twitterze w kontekście erseonal brandingu, jednak byliśmy na konferencji sprzedażowej. Była więc mowa o jego biznesie podróżniczym, który sygnuje własnym nazwiskiem. Czy będzie z tego sukces? Zobaczymy.

1432809279933

Content is king

Podczas Marketing  Progress oprócz sprzedaży dużo mówiono również o treści. Barbara Stawarz ciekawie przedstawiła zestaw narzędzi content marketingu i sposobów dobierania ich do produktu. Była mowa również o tym, jak tę treść tworzyć – nie tylko poprawnie i interesująco. Niestety,  Internet zawalony jest stronami z kieską, źle napisaną treścią. A szkoda, bo często sam produkt nasuwa ciekawe rozwiązania. Content marketing to przecież rozmowa z konsumentem – trzeba tylko znaleźć odpowiedni temat. Przykładem doskonałego wykorzystania content marketingu, w którym pojawia się ekspert jest sieć Lidl i jej serie książek kulinarnych. Te znikały ze sklepów na pniu, wpływy rosły, a marka rosła w siłę.

20150529_125353

Nie zabrakło też prelekcji o nowych technologiach i rozwiązaniach. Była mowa o geofencingu i możliwościach Marketing Automation oraz omnichannel marketingu. Oczywiście pojawił się także Michał Sadowski z Brand24, opowiadając o roli monitoringu (wciąż rosnącej) marki w Internecie. Monika Czaplicka pokazała zaś, że kryzysy w social media mogą wpływać na dane sprzedażowe a nawet giełdę (linie lotnicze Quantas i tweet o palącym się silniku).

Ja wyszłam z konferencji Marketing Progress zainspirowana i z głodem nowej wiedzy. Mam kilka książek do przeczytania i spoooro do nadrobienia, szczególnie w zagadnieniach Marketing Automation, Big Data, budowania persony. Dowiedziałam się wiele, poznałam świetnych i ciekawych ludzi, mam w zanadrzu mnóstwo narzędzie do wypróbowania. To były naprawdę dobrze wykorzystane dwa dni.

Reklamy

About freakreklamowy

Po prostu fascynatka marketingu, reklamy, ciekawych kampanii i szokujących rozwiązań. Całkowicie i absolutnie subiektywna.

2 responses »

  1. Dzięki za wspomnienie. Mam nadzieję, że moja prezentacja się podobała 🙂
    https://prezi.com/awqprp3aoeal/wpyw-kryzysow-w-social-media-na-sprzedaz/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s