Postanowiłam przyjrzeć się bliżej stronie vkontakte – czy najpopularniejszej społecznościówce w Rosji czy na Ukrainie.

Więc – najpierw profil:
Clipboard01

Mój akurat jest po ukraińsku, ale można wybrać również język polski.
Generalnie układ może przypominać trochę ten facebookowy (zresztą od jakiegoś czasu vk zezwala na logowanie się z poziomu fejsa).

Mamy więc timeline, na którym widać, co się u nas wydarzyło. Po lewej mamy nawet wygodne menu: są tam grupy, zdjęcia, znajomi, powiadomienia, nowości (pełniące funkcję walla).
May również „lajki” w postaci serduszek i komentarze. U góry jest muzyka, gry, pomoc. Całość raczej prosta i intuicyjna. Istnieje również możliwość tworzenia wydarzeń.
Teraz czas na biznes.

Możemy oczywiście założyć stronę firmową, jednak nie przypomina ona FP na Facebooku. Dodajemy zdjęcie profilowe, ale zarówno ono jak i opis działalności jest inne niż znamy.

Bardzo ważne na vk są grupy. I mam wrażenie, że to one tak naprawdę pełnią rolę fanpage. Przykładowa grupa:https://vk.com/bashnya_vn_ua („To Winnica, przyjacielu”). Może udostępniać wydarzenia, posty, muzykę. Najpopularniejsze grupy mają wiele tysięcy członków,swoją grupę ma np. Nestle (oficjala grupa).

Reklama na vk ma trzy formy: Ogłoszenia targetowane, wpis reklamowe w grupach i Propozycje specjalne w grach.

Clipboard02

1. Reklamy w grupach.

To bardzo ciekawa opcja. Otóż w grupach na vk można za opłatą umieszczać swój komunikat reklamowy. Daje to świetne możliwości targetowania reklam np. na zainteresowanych konkretnym produktem. Zastanawia mnie, czy można jakoś zablokować takie umieszczanie reklam – bo to co opłacalne do reklamodawcy niekończenie jest opłacalne dla prowadzącego grupę (np. reklamy konkurencji).

Clipboard04

Komunikaty reklamowe nie są w żaden sposób oznaczane i normalnie pojawią się na walllu grupy.

2. Reklamy targetowane

To reklamy podobne do tych na Facebooku. Można targetować je na płeć miejsce zamieszkania i wiele innych. Pojawiają się po lewej stronie i kierują do linków zewnętrznych.

Clipboard06

3. Propozycje specjalne w grach

Vk to również setki gier. Taka forma reklama umożliwia udostępnianiae w nich użytkownikom płatnych funkcji czy przedmiotów. „Zapłatą” może być np. dołączenie do grupy czy rejestracja na stronie.

Tekst ten jest dość pobieżnym przeglądem funkcji Vk, które ma jednak wiele ciekawych funkcji i różni się od Facebooka. Niestety nie miałam możliwości prowadzić kampanii na Vk – chętnie więc przyjmę wszelkie poprawki, dodatkowe informacje oraz sugestie.

Reklamy

About freakreklamowy

Po prostu fascynatka marketingu, reklamy, ciekawych kampanii i szokujących rozwiązań. Całkowicie i absolutnie subiektywna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s