English version

Kiedyś do grobów chowano narzędzia codziennego użytku, a nawet służących czy niewolników,  budowano jak najokazalsze grobowce. W niektórych krajach malowano na nich życie zmarłego lub okoliczności jego śmierci.  Dziś także stawiamy nagrobki z marmuru czy granitu, stawiamy na nich jak najładniejsze znicze i kwiaty, umieszczamy zdjęcia.  Jednak technologia zawsze pozwala iść o krok dalej.

Kody QR towarzyszą nam  już od dłuższego czasu – w sklepach, gazetach, reklamach. Od pewnego czasu też na grobach. 

Tak uroczo umieszczony kod QR po zeskanowaniu odeśle nas do strony zaprojektowanej przez rodzinę, udostępnionych multimediów, zdjęć, interaktywnej historii życia. W Japonii eksperymentuje się z QR grobami od 2008 roku, w USA od 2011 roku, a w Wielkiej Brytanii od 2012.

http://qr-memories.co.uk/

Dla jednych to cudowna możliwość „ożywienia”zmarłych – pokazania ich osiągnięć, marzeń. Dla innych to ekshibicjonistyczna ingerencja w tradycję. Na pewno jest to charakterystyczne dla ery szybkiej informacji i społecznego „odkrywania się”. Piszemy o całym naszym życiu na FB, dlaczego nie mielibyśmy więc mówić zza grobu? A może wyziera zza tej technologii strach przed zapomnieniem? Kiedyś w jednej wiosce mieszkały całe pokolenia, teraz ludzie przenoszą się z miejsce na miejsce, a zmarli zostają.

Cóż, nie wiem, czy chciałbym taki kod. Wystarczy mi, ze jestem pamiętana przez moich bliskich, a kiedy oni wszyscy zapomną – wtedy pewnie już nikt nie będzie potrafił odczytać kodu QR.

Reklamy

About freakreklamowy

Po prostu fascynatka marketingu, reklamy, ciekawych kampanii i szokujących rozwiązań. Całkowicie i absolutnie subiektywna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s